Z botanického hlediska není pampeliška lékařská druh, ale rozsáhlý komplex. Ačkoli je pampeliška lékařská (též známá jako smetánka lékařská ) brána spíše . Kořen pampelišky se používá pro podporu chuti k jídlu, tvorby žluče a jako močopudný prostředek. Smetánka lékařská je bylina známá především pod názvem pampeliška.
Pro mnohé zahrádkáře je pouhým nenávistným, rychle se . Nejléčivější částí pampelišky neboli smetánky lékařské je kořen, používají se.
Tato pampeliška se často uvádí pod starším jménem smetánka lékařská. Kdo z nás by neznal ostře žluté květy, které každý rok zaplaví (nejen) české louky. Smetánce lékařské se totiž lidově říká pampeliška. Má výrazná žlutá květenství – úbor obsahující . Asi nemůže být sporu o tom, že je důležité mít pořádek ve jménech druhů rostlin, živočichů, hub i mikroskopických organismů.
Smetánka zvyšuje produkci moči, působí protirevmaticky a projímavě, zvyšuje produkci žluči. Pomáhá zejména při onemocnění žlučníku. Slovensky: Púpava lekárska.
Taraxacum officinale - pampeliška lékařská (obecná), smetanka lékařská. Asteraceae - hvězdnicovité . Aneb Zdraví z rozkvetlé louky. Ani se nenadějeme a louky kolem nás budou obsypány žlutými úbory pampelišek. Popis Trvalka, má silný kůlovitý kořen.
Přízemní listy jsou v růžici. Zjistěte od ostatních pacientů zkušenosti s tímto lékem. Lodyha bez listů, lysá a ronící mléko, které zanechává na kůži hnědé skvrny. Byliny z herbářů – smetanka lékařská neboli pampeliška. Smetanka lékařská se považuje za posilňující prostředek s příznivým účinkem hlavně na metabolismus.
Všechny uvedené možnosti jen dokazují všestranné využití smetanky lékařské od dávných časů do. Stimuluje organismus, zejména močový systém, a používá se zvlášť při nemocech jater, žlučníku a ledvin. Není návyková ani toxická a lze ji užívat dlouhodobě, . Charakteristika – vytrvalá bylina s dužnatým. V některých zemích se však pěstuje komerčně.
Pylové alergie patří v Česku mezi ty nejčastější.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.