Využívá se při poruchách trávení, k detoxikaci anebo na obtížně se hojící rány . Lopuch větší je známý pro své antioxidační a antiseptické účinky. Bylina s tradičním terapeutickým využitím v Evropě a také kulinářským v Japonsku a Číně. Prvořadou léčivou schopností lopuchu je silné čištění krve.
To ho řadí mezi výborné rostlinné prostředky na všechny druhy kožních chorob, . Rostlině se daří na pustých místech, kolem cest a luk.
S výškou dosahující i m se řadí k našim nejstatnějším bylinám. Silný kůlový kořen sahá do hloubky až cm. LIDOVÉ NÁZVY: Ježek, ježky, babí kořen, babky, bardana, bodlák, čumbrk, lapáčky, hořký lupen, lopucha , . Lodyha je přímá, bohatě větvená dosahuje výšky 50–1cm.
Kořen je dlouhý, vřetenovitý. Každý zná vysoký plevel s velkými listy, jehož plody se přichytávají na oblečení. Málokoho však napadne, že existuje šlechtěný lopuch , který je dokonce jedlý.
Lappa vulgaris Hill, Lappa major Gaertner, Lappa bardana Moench, . Tato mohutná rostlina má totiž také zajímavé léčivé účinky.
Lopuch je dvouletá bylina vyskytující se od nížin do hor jako obecný plevel, hojný zejména na rumištích, smetištích, navážkách, neobdělávaných půdách, kolem . Stejné účinky mají i velmi podobné druhy lopuch větší a lopuch menší, které při sběru ani při . Všechny naše lopuchy jsou dvouleté (lopuch menší, lopuch pavučinatý, lopuch větší ). Pro léčivé účinky sbíráme kořen. Lodyha této rostliny je silná, rýhovaná a také . Z této byliny se sbírá kořen. K jeho lidovým názvům patří ježek, babí . Zevně při kožních ekzémech, vyrážkách, zánětech a špatně se hojících ranách. V lidovém léčitelství se využívá hlavně jeho kořen, který se upravuje vařením či sušením ke. Z tohoto důvodu se často využívá při kožních onemocnění a to jak vnitřně, tak i zevně.
Arctium chaorum Klokov Arctium . Clark Původem z Evropy a Asie. Je to 1-2m vysoká bylina se silně vyvinutým kořenovým systémem. Má vřetenovité kořeny a větvenou, až 2 . LOPUCH VĚTŠÍ – Použití v kosmetice.
Lidé si myslí, že lopuch je jen pro zlost. Pravda je ta, že uschlé květenství se rádo chytá na . BYLINÁŘ – INTERAKTIVNÍ STUDIJNÍ MATERIÁL O LÉČIVÝCH ROSTLINÁCH.
PRO ŽÁKY A UČITELE PRVNÍHO STUPNĚ ZÁKLADNÍ ŠKOLY. Vykopáváme je na podzim (říjen-listopad) anebo brzy na jaře (březen). Roste podél silnic a plotech, řekách i potocích, na rumištích, mezi křovím apod.
Kvete od července do září.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.