úterý 29. ledna 2019

Kořen čekanky

Kořen čekanky povzbuzuje chuť k jídlu a působí mírně žlučopudně. Je mírně močopudná a trochu projímavá, zároveň . Pod poetickým názvem čekanka se ukrývá u nás stále málo doceněná bylina, a také zelenina. V tomto článku se budeme věnovat čekance. Po sběru by se měly z kořene .

Najdete zde účinky a použití. Bylina z nich je o něco méně účinná než kořen , ale dokážu se jí dostatečně a pohodlně . Málokdo ale zná její výborné účinky na zdraví. Stejným odstínem modré, jako má chrpa v květu nebo bezmračná. A tak si asi časem budeme snaživě pod mostem sušit kořen čekanky na kafe a nať.


Její blankytné květy na nás mrkají z příkopů podél polí a cest. Planá čekanka je nejen pohledná, ale i léčivá. Z kořene se mele cikorka a nálev .

Nejúčinnější částí je kořen , nasbírejte si ho ještě dřív, než přijdou přízemní mrazíky. Přidám lžíci bylinkového octa třeba z česnáčku a pokapu trochou oleje. Má dlouhý, vřetenovitý, příp. Někteří výrobci piva používají mimo jiné stonky čekanky k získání její nezaměnitelné chuti. Bývá součástí belgických a holandských sladů.


Ve směsích kombinace s jablečníkem, heřmánkem, řepíkem a třezalkou. Popis, léčivé účinky a užívání léčivé rostliny Čekanka pražená kořen mletý ( cikorka) 150g. Jehova nařídil jíst na židovské Velikonoce s jehněčím masem. Na blankytně modré květy čekanky narazíme v přírodě velmi často, protože patří. Modré květy čekanky, připomínající trochu sedmikrásku, kvetou od července do září.


V prvním roce vytváří dužnatý, protáhlý kořen a listovou růžici s krátkými řapíkatými listy. Slovanské pražmo s čekankou : Budeme potřebovat asi 2g pšenice, a dvě hrsti mladých listů a výhonků čekanky , olej, sůl, koření. Pšenici namočíme do vody . Cichorium inthybus) je trvalka dorůstající výšky až 1cm.


Vodu ohřejeme na ° C a teplotu udržujeme 5-minut. Lidové názvy: pocestník, cikorka, německá káva, koření sv. Petra, čagánek, strážce cest, čekanec, hanička, intubus, koření.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky