úterý 29. května 2018

Sedmikráska

Je původní v Evropě a Středozemí. Ač má sedmikráska přízvisko chudobka, její léčivé účinky „chudé“ rozhodně nejsou. Její listy jsou uspořádány v přízemní růžici, bezlisté stvoly nesou vždy jeden květ. Z válcovitého oddenku vyrůstá přízemní růžice podlouhle obvejčitých až kopinatých, celokrajných, . Květy sedmikrásky se otvírají ráno a zavírají po západu slunce.


Víte, že sedmikráska byla už za časů středověku používána jako lék?

Jejími čerstvě drcenými listy se urychlovalo hojení ran. Působení sedmikrásky je velmi mírné a nenápadné, proto se uplatňuje zejména ve směsích, kam se často přidává jen pro zlepšení jejich . Známe jí všichni jako ozdobu luk, polních cest i jako plevel, kterého se chtějí zahrádkáři zbavit. Sedmikrásku obecnou není třeba představovat. Možná sedmikrásku znáte pod jiným českým názvem, a to chudobka. Označení vzniklo díky pranostice, že pokud je jaro teplé a suché, kvetou chudobky bohatě,.


Husí kvítko je lidový název pro velmi známou léčivku - sedmikrásku chudobku. Bellis perennis) Říká se jí také chudobka.

Tahle roztomilá okrasa trávníků je hotový malý poklad. Najdeme ji totiž všude a můžeme ji . Sytě zelené listy uspořádané v přízemní růžici jsou široce obvejčité až obkopinaté, na okrajích . Zevně formou obkladů a koupelí pomáhá při kožních vyrážkách, hnisavých . Její romantické kvítky jsou však více než jenom ozdobou trávníku. Objevte v něžné řadě sedmikráskových specialit kouzel Vaší krásy: hydrataci – omlazení – zpevnění – regeneraci – zklidnění – výživu a rozjasnění.


LIDOVÉ NÁZVY: Chudobka, letní krása, kakuša, cikánka, stokrása, zapomenutka,. Pokud sedmikrásky z trávníku odstraníme, ať už mechanicky nebo chemicky, je nutné prázdná místa znovu oset travní směsí. Naši předkové vypozorovali, že sedmikráska chudobka sice vydrží mrazy až do – °C, ale když vykvete, je jaro za dveřmi.


Metabolismus, ledviny, plíce To jsou oblasti, kde sedmikráska pomáhá. Posiluje dýchací cesty, je močopudná a čistí tedy močové cesty a ledviny. Listy pouze v přízemní růžici, . Nalézt ji je možné však také v dalších koutech světa jako je např. Snězte sedm kvítků sedmikrásek denně, doporučovaly naše babičky.


A měly pravdu - taková přírodní medicína může tělu jenom prospět. Zatímco listy sedmikrásek můžete sbírat po celý rok, na květy se vypravte od dubna do srpna a trhejte je, jen když jsou plně otevřené, tedy v . První úbory této půvabné kytičky a zdravé bylinky, nazývané někdy chudobka, již letos vykoukly do světa.

Výroba a prodej bylinných sirupů, čajů a léčivých bylinných směsí.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky