pátek 20. října 2017

Brouci ve dřevě

Dobrý den, v krbovém dřevě se u nás v hojném počtu objevil také tento brouk , bohužel se nám po naštípání dřeva dostal do baráku a denně . Popis nejrozšířenějšího dřevokazného hmyzu a škod jež na dřevě způsobují. Brouci jsou patrioti, většina z nich zůstává na místě kde se vylíhli, nebo poblíž. Dřevokazný hmyz napadá poloopracované dřevo , stavební konstrukce, krovy, podlahy,.


Brouci nejvíce poletují v květnu a červnu a vedou noční způsob života. Existuje řada druhů, které se liší nejen velikostí a .

Když z dřevníku donesu dřevo ke spálení v krbu, vždy tak 1-tesaříci vylezou. Nebo alespoň časem pochytat (?) vylétající brouky v uzavřeném prostoru? Dřevěné stavby poskytují útočiště po staletí nejen nám lidem, ale i nenápadným spolubydlícím.


Jmenují se například červotoč umrlčí, tesařík . Jsou to brouci - mm velcí, tělíčko má vejcovitý tvar, barvy hnědé, fialověčerné až. Larvy rozežírají vnitřek dřeva zatímco povrch dřeva zůstává nedotčen. Klíčová slova: vady dřeva , škůdci dřeva , dřevokazný hmyz, dřevokazné houby.


Brouci , které jsem nalezl v palivovém dřevě , měli typické tmavomodré.

Holzbohrkäfer (tj. brouci vrtající dřevo ) a v angličtině false powder-post beetle (tj. nepraví hrbohlavi). Pro svůj vzhled bývají v ruštině někdy označováni jako . Dobrý den, cca měsíc nám z palivového dřeva doma lezou červení brouci ve velkém množství, denně jich sbírám doma i několik desítek. Larvy se ve dřevě zakuklí a dírky na povrchu dřeva jsou již výletové otvory. Většinou tito brouci zůstávají na místě, kde se vylíhli, nebo v těsné . Uvedené druhy jsou nebezpečné svojí schopností vyvíjet se ve dřevě. Vylíhnutí brouci dobře létají a napadají dřevo v. K nejčastějším a nejpočetnějším spolubydlícím patří jistě brouci.


Některé druhy mohou poškozovat dřevo či textil, jiné znehodnocovat . Vyvíjí se v již zabudovaném dřevě a dokáže jej totálně zničit. Tento brouk však napadá hlavně čerstvé dřevo a po vylíhnutí do již zabudovaného stavebního . Většina zástupců této čeledi žije v suchém dřevě , někteří dokonce i v. Brouci i jejich larvy loví hmyz živící se na zbytcích kořisti a uhynulé sršně pod jejich . Tímto dřevokazný hmyz napadá veškeré dřevo , zejména stavební konstrukce, střešní krovy, dřevěné podlahy nebo nábytek. Popis: Brouk je 9–mm dlouhý, plochý, s krátkými tykadly sahajícími jen málo.


Dorostlé larvy ve dřevě vytváří sestupné hákovité chodby, na konci kterých se . Pro hmyz vázaný na dřeviny bývá druh stromu důležitý – někteří brouci jsou vázáni na jediný druh, popř.

Dospělí brouci se líhnou od května do září. Samička žije – dnů a naklade celkem až 2vajíček. Vajíčka klade do trhlinek ve dřevě.


Po zakuklení larev a následném výletu brouků, jsou jejich výletové otvory viditelným důkazem aktivního napadení dřeva.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky