Dobře se uplatňuje při špatné . Podle vědeckých studií mohou listy pampelišek pomoci dokonce i při léčbě některých druhů nádorového onemocnění. Silné detoxikační účinky listů pampelišek. Květenství vyrůstají z listové růžice na dutých stvolech a tvoří je zářivě žluté . Zahradníci je mají jen za vlezlý plevel a ocení je spíše děti. Holčičky si z nich pletou věnečky, chlapci .
Používá se především kořen pampelišky , vhodná je však i nať nebo list. Kořeny se sbírají na podzim, kdy začíná usychat listová růžice. V dřívějších dobách měla pampeliška mnohem lepší pověst, neboť byla uznávaná jako velmi účinný lék. O jejích listech je známo, že čistí krev, pomáhají při . Kvalitní sušená jednodruhová bylina určená k použití jednotlivě nebo do bylinných směsí.
Charakteristika – vytrvalá bylina s dužnatým vřetenovitým kořenem. Stonky jsou bezlisté duté, až. Zužitkovat se dá úplně celá rostlina, květ, list i kořen.
Květy chutnají nejen včelkám.
Doporučil jsem jí chodit si bramboráky vychutnat na zahradu a zajíst čerstvým listem pampelišky - osvědčilo se. Nakonec ale žlučník stejně nevydržel dietní . Přes játra čistí pokožku, posiluje metabolismus, snižuje cukr a cholesterol v krvi, pomáhá při dně a revmatismu, detoxikuje a celkově posiluje celý organismus. V kuchyni se používají květy , listy i kořeny.
Kořen sbíráme nejlépe před rozkvětem rostliny . Léčivé účinky mají rovněž mladé listy a květ pampelišky. Mladé listy pampelišky jsou zdroji vitamínu C, minerálů, kyseliny křemičité a chlorofylu, . V nati pampelišky nacházíme hořčinu lactopicrin, dále taraxacin a taraxacerin, triterpeny . Obrovskou regenerační schopnost má pampeliška. Povzbudí celé tělo, listy dodají vitamíny, šťáva pomůže proti pihám. Další českojazyčné a lidové názvy: hadí mlíčí . Smetanka lékařská matečná rostlina latinsky : Taraxacum officinale.
Uplatňuje se při špatné funkci žlučníku, žlučových kaméncích a zánětech žlučníku, . Dodají mu výraznou štiplavou příchuť. Listy tvoří přízemní růžici. Do směsi je možné přidat ještěi další . Ten z pampelišky používal především její hořké mléko, kterým léčil zánět očí.
Pro léčivé účinky se nejčastěji užívá kořene, zužitkovat se však dá i květ a listy.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.